Czapnica – „zrywka”, łódki zanętowe – zezwolenie 2021

Na 2021 rok Zarząd Okręgu uchwalił nowy Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb (RARP) obowiązujący na wodach ogólnodostępnych PZW okręgu poznańskiego, który dość istotnie różni się od dotychczas obowiązującego. Najgłośniejszym echem w społeczności wędkarskiej odbiły się zakazy połowu z wykorzystaniem tzw. „zrywki” oraz zakaz stosowania modeli zdalnie sterowanych na akwenach na których nie jest dozwolone wędkowanie ze środków pływających.

„Czapnica” ma status łowiska specjalnego co pozwala na ustanowienie odrębnych zasad, które jednakże muszą respektować zapisy ustawy o rybactwie śródlądowym oraz rozporządzeń o ochronie gatunkowej ryb.

W gronie zarządu koła toczyła się momentami gorąca dyskusja nad treścią przyszłorocznego zezwolenia i skali odstępstw od RARP. Pod pewnymi warunkami zgodzono się na stosowanie „zrywki” oraz wykorzystania łódek zdalnie sterowanych. Padały propozycje ilościowych limitów rocznych zamiast dziennych, wprowadzenia obniżonej stawki dla wędkujących w duchu „złów i wypuść” (No Kill, Catch & Release) czy też dodatkowej ochrony rybostanu przez wprowadzenie zakazu zabierania ryb przez wyznaczony okres po zarybieniu. Ostatecznie do druku trafiło zezwolenie w którym będą obowiązywały warunki jak poniżej:

1. Zezwolenie ważne jest wraz z kartą wędkarską. Wędkarz ma obowiązek prowadzić załączony rejestr amatorskiego połowu ryb na akwenie „Czapnica”.

2. Na łowisku specjalnym “Czapnica” obowiązują ogólne zasady amatorskiego połowu ryb ustanowione uchwałą Nr 187/20 Zarządu Okręgu PZW w Poznaniu z dnia 15 października 2020 r. opublikowane na stronie http://www.poznan.pzw.org.pl/ z poniższymi obostrzeniami i wyjątkami:

3. Zabrania się połowu ryb z łodzi i pontonów. Dopuszcza się używanie łódek zdalnie sterowanych wyłącznie do połowy szerokości zbiornika.

4. Dopuszcza się połów na tzw. “zrywkę” w granicach stanowiska.

5. Zabrania się nęcenia chlebem i skrobania ryb na stanowiskach.

6. Zabrania się spinningowania oraz połowu na żywą i martwą rybkę oraz jej części w okresie od 1 grudnia do 30 kwietnia każdego roku.

7. Obowiązują wymiary i okresy ochronne zgodnie z Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb Okręgu Poznań z następującymi obostrzeniami:

  • amur powyżej 5 kg,
  • karp powyżej 5 kg,
  • szczupak do 55 cm i powyżej 85 cm

8. Obowiązują następujące limity ilościowe ryb do zabrania z łowiska:

  • amur – 1szt. na tydzień (poniedziałek – niedziela)
  • szczupak – 1szt., na dobę (w godz. 0:00 – 24:00)
  • karp – 1szt., na dobę (w godz. 0:00 – 24:00)
  • okoń – 10szt. na dobę (w godz. 0:00 – 24:00)
  • płoć, leszcz, karaś (łącznie) do 5kg

9. Zbiornik wyłączony jest z wędkowania w okresie 14 dni od zarybienia oraz w czasie trwania zawodów wędkarskich. Organizator zawodów musi posiadać pisemne zezwolenie uprawnionego do rybactwa (Koła PZW Nr 97 Starołęka lub Okręgu PZW w Poznaniu).

10. Wnosząc opłatę posiadacz zezwolenia zgadza się na postanowienia regulaminu i zobowiązuje się do ich przestrzegania.

11. Za nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów zezwolenie może zostać cofnięte bez odszkodowania.